Czy warto kupować tonery, tusze do drukarki oryginalne ... ?

Tonery i tusze oryginalne czy warto i  jak kupować  nową drukarkę aby było to dla nas opłacalne.

 

W przypadku stosowania tonerów i tuszy oryginalnych praktycznie zapominamy o problemach - reklamacje zdarzają się wprawdzie ale ich ilość jest praktycznie bliska zeru. Stosowanie materiałów oryginalnych wiąże się zazwyczaj niestety  z wysokimi kosztami eksploatacji ale zyskujemy idealną jakość wydruku tak jak to zaplanował producent drukarki oraz bezawaryjność.

 Przy drukarkach atramentowych problem zasychania głowic (w przypadku stosowania tuszy oryginalnych) praktycznie nie istnieje nawet jeśli drukarka nie drukowała od dłuższego czasu (czego oczywiście nie zalecamy).

Dodatkową zaletą stosowania produktów oryginalnych jest fakt, iż drukarka będzie nas informowała o szacowanym poziomie tuszu, co w przypadku tuszy zamiennych nie jest już normą.

Również nie musimy się martwić iż producent drukarki nas zaskoczy aktualizacją oprogramowania, która spowoduje blokadę drukarki na tonery, tusze zamienne.

Niestety stosowanie produktów oryginalnych ma jedna podstawową wadę ... jest nią cena. Jeśli jednak drukujemy nie wiele lub zależy nam na idealnej jakości wydruku i nie mamy ograniczeń finansowych nie ma co się zastanawiać wybór oryginałów będzie dobrym wyborem.

 

 

Jak kupować drukarkę by nie "zbankrutować".

Przy zakupie nowej drukarki należy pamiętać o podstawowej zasadzie "tania drukarka w zakupie = droga drukarka w eksploatacji" i od tej reguły niestety są tylko bardzo nieliczne wyjątki.

Bardzo ważną rzeczą przed zakupem drukarki jest rozeznanie się ile kosztują do niej tonery/tusze oraz czy są dostępnę zamienniki - nigdy nie kupuj drukarki sugerując się jej ceną, wyglądem. Odradzamy zakup drukarek mniej popularnych producentów, a to dlatego, iż istnieje ryzyko, że będziemy skazani na zakup tylko materiałów oryginalnych - producenci zamienników mogą nie być zainteresowani produkcją zamienników do mało popularnego urządzenia.

Zwróć uwagę na wydajność tuszy, tonerów ... ponieważ w przypadku drukarek nawet od tego samego producenta w jednej drukarce tusze będą o wydajności 120 str przy 5% pokryciu a w innym modelu na np 400 str !!! , a cena samych tuszy może być podobna.

Zastanów się czy potrzebujesz drukarki kolorowej ... drukarki laserowe czarno-białe są dużo tańsze w eksploatacji i przykładowo tusz do drukarki atramentowej na 120 stron może kosztować 50-60 zł i tyle samo może kosztować toner zamienny do drukarki laserowej o wydajności 6000-7000  stron - poniżej przykład drukarki taniej w eksploatacji HP P2015DN

Przykładowa drukarka laserowa Bielsko

Zastanów się czy musisz mieć drukarkę nową ... często lepszym wyborem będzie drukarka polesingowa lub powystawowa.

Pamietaj, że zakup drukarki od popularnego producenta również wiąże się z ryzykiem iż będziemy skazani na produkty oryginalne. Producenci co raz częściej w aktualizacjach oprogramowania do drukarki (sterowniki - firmware) blokują możliwość używania zamienników (dlatego po zakupie drukarki najlepiej zablokować możliwość automatycznych aktualizacji tych komponentów.)