Czy warto kupować tonery, tusze zamienne ??

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna ... wszystko zależy od naszych wymagań, a co ważniejsze od jakości tonerów, tuszy zamiennych. Szukając tonerów zamiennych z pewnością Państwo zauważyliście, że cena za toner zamienny może drastycznie się różnić np w przypadku zamiennika Q2612A cena może wahać się od 20 zł do nawet powyżej 100 zł. Z doświadczenia radziłbym odrzucać skrajne oferty dlaczego - w poniższym rozważaniu będziemy bazować na przykładowym tonerze 12A ... postaramy się to wytłumaczyć,

Tonery skrajnie tanie będą najprawdopodobnie tonerami typu "regenerowany zamiennik" - w dodatku bez wymiany elementów, które ulegają zużyciu takich jak bęben, wałek magnetyczny, listwa zbierająca - to po prostu zużyty toner, który został wyczyszczony i uzupełnionym proszkiem z wymienionym ewentualnie chipem zliczającym. Według nas regenerowanie tonerów zamiennych nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wprawdzie cena wydaje się być atrakcyjna ale jakość wydruku nie będzie zbyt dobra i istnieje zwiększone ryzyko zasypania drukarki, wysypujacym sie proszkiem.

Trochę inaczej sprawa wygląda z regeneracją tonerów oryginalnych powiązaną z wymianą zużytych elementów ... ale w tym momencie cena będzię znacznie wyższa (puste kasety oryginalne są skupowane w zależności od modelu często w cenie 5- 20 zł /szt do tego dochodzą materiały plus koszt regeneracji i cena takiego tonera zamiennego urasta do np 60-70 zł )

Może jednak kupić tonery zamienne skrajnie drogie ... w tym momencie najprawdopodobniej zapłacimy za "markę" i nie zawsze cena będzie adekwatna do jakości tonera w tym wypadku płacimy za dobry marketing ... i granie na emocjach "jeśli jest bardzo drogi to musi być świetny".

Sugeruję poszukać dobrej jakości tonerów w cenie akceptowalnej dla nas, które będą przez użytkowników polecane z naszego doświadczenia np dobrym pomysłem mogą być tonery marki Quantek lub Quantek Plus - w przypadku tej firmy dystrybutor sprowadza tonery tylko z wyselekcjonowanych fabryk, a nie z tych w której można kupić najtaniej ... zaletą tego rozwiązania jest stała powtarzalność jakości produktu w tym przypoadku tonera , tuszu.

Druga marką Premium którą możemy polecić to Asarto - w przypadku tych tonerów dystrybutor prowadzi wyrywkowe testy przy zamówieniu każdej partii, a tonery otrzymały wiele wyróżnień w branżowych czasopismach oraz wielokrotnie otrzymywały nagrodę Laur Konsumenta, co jest tylko potwierdzeniem ich dobrej jakości. Tonery te występują zazwyczaj w dwóch wersjach fabrycznie nowe lub tonery refabrykowane (pełna regeneracja kaset oryginalnych). Tonery refabrykowane zwykle są trochę droższe od tonerów fabrycznie nowych.

W przypadku wymienionych marek zyskujemy dobrą jakość w rozsądnej cenie i  ciągle nadal znacznie taniej niż w przypadku zakupu tonerów oryginalnych.

 

Jednak jeśli jesteście fanami nieskazitelnego wydruku i fundusze nie grają roli można się zastanowić na zakupem tonerów oryginalnych ... ale to już inna historia .